Başlangıç / Genel Bilgiler / Remux Nedir?

Remux Nedir?

Remux aslında basit bir ifadeyle gerçek bluray 1080p görüntüdür. Bir film paylaşımın da bu ibareyi ( Remux ) görürseniz, bu filmin olduğu gibi diskteki haliyle korunduğunu, görüntüyle oynanmadığı, encode edilmediği anlamına geliyor. Orjinal Bluray disc’ler 100, 66, 50 ve 25 gb arasında değişen boyutlara sahiptir. Genellikle Blu-ray filmler de Dvd filmler gibi bir sürü dosya ve klasör ile birlikte gelirler. Bluray disc’ler dünya üzerinde bölge bölge çıkarıldıkları için (Amerika, Avrupa vs.) genellikle bir bluray diskte hemen hemen bir çok dil ve alt yazı seçeneği mevcuttur.

Blu-ray disklerde işimize yarayan Türkçe ve İngilizce hariç tüm dil seçenekleri ve ekstra özellikleri çıkartılarak yeni bir dosya oluşturma işlemine Remux denir. Remux işlemi sırasında ihtiyaç duyulan ses ve görüntüye herhangi bir kayıp verilmeden kalite düşürülmeden elde edilir. Remux’ler ise ham blu-ray diskin içerisinde dosyaların ayıklanarak yeniden birleştirilip mkv formatına dönüştürülmüş halidir.

Remux Filmlerin Artıları

  • Hard diskinize indirip, yükleyip direkt olarak TV’ye bağladığınızda Bluray kalitesinde film izlemenize imkan sağlayarak, sizlere büyük kolaylık oluşturur. 
  • Ekstra olarak Bluray diske yazdırıp media oynatıcı ile oynatmabilirsiniz.
  • Görüntü ve ses kalitesinde oynama yoktur, ham orjinal bluray disc’in içindeki kalitenin kendisidir. Buda filmi izlerken, yüksek çözünürlük kalitesini yakalamanıza imkan sağlamaktadır.
  • Riplenmiş, sıkıştırılmış ve encode edilmiş filmlerde ripleme işlemeninden kaynaklı bazı sıkıntılar olabiliyor, Remux filmler de ripleme ve encode işlemleri yapılmadığı için bu gübü sorunlar yaşanmaz.
  • Remux filmlerde ses ve alt yazı senkroları sorunları gibi problemlerle karşılaşmazsınız. Remux filmlere ripleme, sıkıştırma ve encode kesinlikle uygulanmaz.
  • Iso halindeki filmlere göre daha az yer kaplar ve harddiskinizde daha fazla film barındırmanıza imkan sağlar.
  • Büyük ekranlı tv ve projeksiyonlarda kaliteli film izlemenize olanak sağlar.

1 Yorum

  1. Mustafa Ermu

    Kısa ve öz bilgi için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir