Başlangıç / Genel Bilgiler / 3D Film Nedir?

3D Film Nedir?

İlerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de büyük gelişmelerin ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur. Var olan teknolojik gelişmelerden biride 3d filmlerdir. 3d film nedir ve nasıl çekilir hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, doğru adreste bulunduğunuzu söylemek isterim.

3D Nedir?

3d yani diğer bir adıyla üç boyut, izleyicide en, boy ve derinlik hislerini ortaya çıkarmaktadır. Kişi 3d yapımı izlediğinde saymış olduğumuz bu 3 hisside aynı anda yakalamaktadır. Bu yapım içerisinde, var olan her nesnenin uzunluğu, genişliği ve derinliği oldukça net hissedilir.

3D Film Nedir?

3d film derinlik algılamada yaratılan yansıma ile oluşturulan oldukça gelişmiş bir sinema filmi metodudur. 3d filmlerde özel olarak tasarlanmış kameralar kullanılarak, çekilen görüntüler iki farklı perspektif ile kayıt altına alınmaktadır.

3d filmleri izleyebilmemiz için harici aparatımızın yani gözlüğümüzün olması gerekmektedir. Sinema salonunda yada satın almış olduğunuz 3d filmi evinizde izleme kalktığınızda, aracı aparat olarak gerekli olan gözlük mevcut olmadığında, film 3d teknolojisi ile çekilmiş olsa dahi, aracı aparat olmadığından dolayı, filmi 3 boyutlu izlemimiz mümkün olmayacaktır.

Gözlüğün burada yapmış olduğu işlem, beynin perspektif olarak nesnelerin algılanmasında ortaya çıkardığı iki boyut algısını yok etmektir.

3D Filmler Hakkında

Bilinen ilk 3d film 1915 yılının 10 haziranında Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından Amerika’da piyasa sürülmüştür. Üç filmi birden piyasa süren yapımcılar tarihte ilk olma özelliğini bulundurmaktadır. Yapımcıların piyasa sürdüğü ilk 3d filmler, kırsal yaşam, niagara çağlayanları ve jim the penman’dır.

Günümüze kadar büyük gelişme gösteren 3d yapımlar artık, kişide gerçeklik algısını son safhaya getirmiştir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan sanal gerçeklik gözlükleri kişiye 360 derecelik izleme hissi vererek, izleyiciyi adete oynatılan filmin içine sokarak, filmin bir karakteri yapmaktadır.

7 yorumlar

 1. Zafer

  3D Filmlerin tamamı için kaç tb harddisk göndermemiz gerekiyor.

  • admin

   Merhabalar Zafer bey
   Mail adresinize dönüş yapıldı kontrol ediniz.

 2. BrianTok

  Merhaba, bu 3d filmleri bilgisayarsa izleyebiliyormuyuz

  • admin

   Merhabalar
   Bilgisayarınızın monitörünün 3 boyut desteği varsa izlersiniz.

 3. Affili

  Kaliteli bir arşiv gercekten geniş filtreleme seceneği sunmuş arşiv listesinde, Yönetmen fitresi, İmdb filtresi, Oyuncu filtresi vs güzel çalışma olmuş ilk alış verişimi yapmış bulunuyorum ilk izlenimlerim olumlu filmleri izledikçe ilerde olumulu ve olumsuz düşüncelerimi paylaşırım. Her şey için teşekkürler.

 4. Haldun

  3 Boyutlu filmleri bilgisayarda izleyebilmem için ne yapmam gerekiyor gözlük falanmı gerekiyor

  • admin

   Merhabalar
   3 boyutlu filmleri bilgisayarda izlemeniz için monitörünüzün 3d uyumu olaması gerekiyor vede filmleri acacağınız media playerin 3D Desteklemesi gerek tv lerde olduğu gibi gözlükte şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardımcı Olmamı İstemisiniz