Başlangıç / Genel Bilgiler / 3D Film Nedir?

3D Film Nedir?

İlerleyen teknoloji her alanda olduğu gibi sinema sektöründe de büyük gelişmelerin ortaya çıkmasına ön ayak olmuştur. Var olan teknolojik gelişmelerden biride 3d filmlerdir. 3d film nedir ve nasıl çekilir hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, doğru adreste bulunduğunuzu söylemek isterim.

3D Nedir?

3d yani diğer bir adıyla üç boyut, izleyicide en, boy ve derinlik hislerini ortaya çıkarmaktadır. Kişi 3d yapımı izlediğinde saymış olduğumuz bu 3 hisside aynı anda yakalamaktadır. Bu yapım içerisinde, var olan her nesnenin uzunluğu, genişliği ve derinliği oldukça net hissedilir.

3D Film Nedir?

3d film derinlik algılamada yaratılan yansıma ile oluşturulan oldukça gelişmiş bir sinema filmi metodudur. 3d filmlerde özel olarak tasarlanmış kameralar kullanılarak, çekilen görüntüler iki farklı perspektif ile kayıt altına alınmaktadır.

3d filmleri izleyebilmemiz için harici aparatımızın yani gözlüğümüzün olması gerekmektedir. Sinema salonunda yada satın almış olduğunuz 3d filmi evinizde izleme kalktığınızda, aracı aparat olarak gerekli olan gözlük mevcut olmadığında, film 3d teknolojisi ile çekilmiş olsa dahi, aracı aparat olmadığından dolayı, filmi 3 boyutlu izlemimiz mümkün olmayacaktır.

Gözlüğün burada yapmış olduğu işlem, beynin perspektif olarak nesnelerin algılanmasında ortaya çıkardığı iki boyut algısını yok etmektir.

3D Filmler Hakkında

Bilinen ilk 3d film 1915 yılının 10 haziranında Edwin S. Porter ve W.E. Waddell tarafından Amerika’da piyasa sürülmüştür. Üç filmi birden piyasa süren yapımcılar tarihte ilk olma özelliğini bulundurmaktadır. Yapımcıların piyasa sürdüğü ilk 3d filmler, kırsal yaşam, niagara çağlayanları ve jim the penman’dır.

Günümüze kadar büyük gelişme gösteren 3d yapımlar artık, kişide gerçeklik algısını son safhaya getirmiştir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan sanal gerçeklik gözlükleri kişiye 360 derecelik izleme hissi vererek, izleyiciyi adete oynatılan filmin içine sokarak, filmin bir karakteri yapmaktadır.

12 yorumlar

 1. Ahmet Güneş

  4 tb harddiskide kendisinden almak suretiyle bluray 3d film siparişi verdim, Akşam iş cıkışı eve giderken uğrayıp elden teslim aldım, bir kaç film izledikten sonra memnuniyetimi burada da belirtmek istedim. Filmler harika herhangi bir problem yaşamadım, arkadaş oldukca ilgili birisi sorduğum sorulara sıkılmadan üşenmeden nazikce cevaplar verdi, samimi yaklaşımından dolayı teşekkür ederim.

 2. Halit Eren

  Kaç zamandır 3D Film arayışı içerisindeydim, Bu arayış içerisinde en geniş ve kaliteli arşivin burada olduğunu gördüm, Arşiv listesini indirip 3D film ve bir kaç tane yabancı dizi şeçimi yaptım harddiskide kendisinden aldım ertesi günü kargolamıştı, Harddisk elime dün ulaştı ilk filmimi avatarı izledim görüntüler ve 3D Derinliği harika ötesi 3d film ve diğer içeriklerden arşiv yapacak olanlara şiddetle tavsiye ederim, zaten sizde arşiv listesini indirip incelediğinizde bunu göreceksiniz, Herşey için teşekkürler üstat tekrar görüşmek üzere.

 3. Hakan

  Uzun süredir dolum yaptırdığım bir site, Şuana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşamadım, Alış veriş yapacaklara tavsiye ederim

 4. Melih tuna

  Vr gözlükle izlenen adult filmlerden var mı

  • admin

   Merhabalar, VR içerikleri özel istek üzerine tedarik ediliyor, Hızlı ve anlık iletişim için whatsapp tan irtibata gecermisiniz.

 5. Zafer

  3D Filmlerin tamamı için kaç tb harddisk göndermemiz gerekiyor.

  • admin

   Merhabalar Zafer bey
   Mail adresinize dönüş yapıldı kontrol ediniz.

 6. BrianTok

  Merhaba, bu 3d filmleri bilgisayarsa izleyebiliyormuyuz

  • admin

   Merhabalar
   Bilgisayarınızın monitörünün 3 boyut desteği varsa izlersiniz.

 7. Affili

  Kaliteli bir arşiv gercekten geniş filtreleme seceneği sunmuş arşiv listesinde, Yönetmen fitresi, İmdb filtresi, Oyuncu filtresi vs güzel çalışma olmuş ilk alış verişimi yapmış bulunuyorum ilk izlenimlerim olumlu filmleri izledikçe ilerde olumulu ve olumsuz düşüncelerimi paylaşırım. Her şey için teşekkürler.

 8. Haldun

  3 Boyutlu filmleri bilgisayarda izleyebilmem için ne yapmam gerekiyor gözlük falanmı gerekiyor

  • admin

   Merhabalar
   3 boyutlu filmleri bilgisayarda izlemeniz için monitörünüzün 3d uyumu olaması gerekiyor vede filmleri acacağınız media playerin 3D Desteklemesi gerek tv lerde olduğu gibi gözlükte şart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardımcı Olmamı İstemisiniz