4K Nedir?

Ekran görüntü kaliteleri şüphesiz günümüzde zirvelere ulaşmış durumdadır. Günümüz teknolojisi ile bu duruma zirveler diyoruz, ancak ilerleyen zamanların teknolojik gelişmelere paralel olarak bizlere daha iyi ekran görüntüleri sunabileceği gerçeği de kaçınılmaz durmaktadır.

Günümüzde 4k’lar oldukça yaygın olmaya başladı ve hatta 8k’lar dahi piyasaya ufak ufak sürülmekte. Peki bu 4k nedir, neye yarar, özellikleri nelerdir?

4K Nedir?

4k bir ekran çözünürlük terimidir. Vcd’ler ile başlayıp günümüze kadar gelişen bu teknoloji artık bizlere 4k çözünürlüğü hatta yavaş yavaş 8k çözünürlüğü de sunmaktadır.

4k terimi ile kişiler genellikle filmler, telefon ve televizyon alım işlemlerinde karşılaşmaktadır. 4k teknolojisi bizlere 4096 X 3112 PX çözünürlük sunmaktadır. 1.32.1 oransalı ile bizlere 12.7 milyon pixel sunumu yapmaktadır. “K” anlamsal olarak 1000’i temsil etmektedir. Sosyal medya ile içli dışlı olan kişilerin K ifadesi ile sıklıkla karşılaştığı bilinmektedir. Bu konuya ufak bir örnek vermek gerekirse, instagram’da 100K takipçim var demek, 100 bin takipçim var anlamına gelmektedir.

4k kavramında da 4000 pixel çözünürlük bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da 4k olarak ifade edilmektedir. Yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan 8k kavramı da tıpkı 4k ifadesi ile aynıdır. Gelişen teknoloji ilerleyen günlerde bizleri 4k’dan başlayıp 8k’ya götürdüğü gibi 16k, 32k ve üstü olarak devam ettirecek gibi görülmektedir.

4k yapımlar izleyicilere oldukça canlı görseller sunarak adeta izleyiciyi büyülemektedir. Ancak 4k yapımlardan kaliteli görseli alabilmeniz için, yapıma uygun televizyonunuz da olması gerekmektedir. Yüksek çözünürlüklü 4k televizyonlar bu yapımları tam anlamıyla izleyebilmeniz için şarttır. Televizyonunuzun çözünürlüğü 4k yapımdaki filme uygun çözünürlükte değilse, maalesef 4k yapımın kalitesini almanız mümkün değildir.

2 yorumlar

 1. Murathan

  Açıklayıcı bilgi için teşekkürler yeni bir 4k tv almayı planlıyorum tavsiye edebileceğiniz model varmı.

  • admin

   Merhabalar Murathan Bey
   Tv modellerinin pek takibini yapamıyorum ama sony ve android işletim sistemli bir tv alırsanız memnun kalacağınızı düşnüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yardımcı Olmamı İstemisiniz